Soczewki okularowe z antyrefleksem - Salon Optyczny Piotr Dołkowski

OPTYK
OKULISTA
Przejdź do treści

Soczewki okularowe z antyrefleksem

PORADY
Powłoka antyrefleksyna w soczewkach okularowych - czy warto ją wybrać?

Została wynaleziona i zastosowana około 40 lat temu. Ale jej popularność ze względu na jej walory użyteczne dla osób  pracujących w okularach przy komputerze została zauważona od niedawna. Charakteryzuje się zielonkawym (przy standardowej powłoce) lub niebieskim (przy powłoce LED Control odcinającej światło niebieskie) odblaskiem na powierzchni szkła w zależności od typu użytej powłoki.

Zadaniem powłok AR jest eliminowanie uciążliwych dla oczu refleksów  świetlnych (odblasków) powstających na obu powierzchniach soczewki okularowej - wewnętrznej i zewnętrznej. Dodatkowo soczewki z powłoką AR w porównaniu z soczewkami bez powłoki AR
  • dają komfort dobrego widzenia,
  • nie tracą na przejrzystości poprzez obniżenia transmisji światła od 8 do 15%,
  • dają większy kontrast widzenia,
  • nie powstają na powierzchni soczewki złudne obrazy ekranu komputera lub mgiełki co ma duży wpływ na zmęczenie oczu.

Cenowo lepiej dołożyć 50 zł lub 60 zł do soczewek utwardzonych i wybrać soczewki okularowe z powłoką AR standard.
Użycie soczewek z powłoką AR podniesie Twój komfort widzenia gdy prowadzisz samochód, gdy pracujesz przy komputerze oraz w biurze ze sztucznym oświetleniem. Pozbedziesz się widzenia wszelkiego rodzaju "duszków" i "mroczków". Zazwyczaj stosujemy połączenie powłoki AR z powłoką hydrofobową co powoduje że soczewki są łatwiejsze do czyszczenia i nie zaparowują tak szybko jak soczewki utwardzone.
Gdy zdecydują się Państwo na powłoki AR należy uważać aby okulary nie leżały w temperaturze powyżej 60 stopni (nie należy zostawiać okularów przy szybie samochodowej) oraz gdy Państwo gotujecie gdyż powłoka AR może ulec "spękaniu" (pojawia się delikatna siatka na soczewce).

Poniżej na zdjęciach widać różnicę obrazu bez powłoki AR (po lewej stronie) i z powłoką AR (po prawej stronie)

Wróć do spisu treści