Wysoki indeks soczewek okularowych - czy warto?
PORADY
Co to jest "Indeks" w optyce?
Jest to pojęcie z fizyki i oznacza współczynnik załamania światła materiału, z którego wykonana została soczewka okularowa. W optyce podstawowymi materiałami stosowanymi do produkcji soczewek okularowych są tworzywa sztuczne i szkła o "indeksie" 1,5.
Dlaczego wartość "indeksu" jest ważna dla użytkownika okularów?
"indeks" użytych soczewek okularowych przekłada się to bezpośrednio na wygląd i estetykę okularów. Mówiąc najprościej: Im wyższy jest "indeks" soczewki okularowej, tym jest ona cieńsza. Użytkownicy okularów chcą, aby ich okulary były wykonane z jak najmniej widocznych soczewek, czyli możliwie najcieńszych.
Jak wpływa "indeks" na kształt soczewek okularowych?
Dla osób krótkowzrocznych (używających soczewek ujemnych) wyższy "indeks" zmniejsza grubość krawędzi soczewki, soczewka nie wystaje za mocno poza oprawę. Jest to szczególnie istotne przy oprawach patentowych i "żyłkowych". Dla ukrycia grubości krawędzi soczewek ujemnych stosujemy oprawy pełne z tworzywa.
Dla osób dalekowzrocznych (używających soczewek plusowych) wyższy indeks zmniejsza grubość soczewki w środku, zatem soczewka jest cieńsza. Na estetykę okularów ma również wpływ średnica oprawki - im mniejsza tym grubość soczewki mniejsza. Oprawy na "żyłkę" dla dalekowidza mają wiekszą średnicę aby można było wykonać rowek dla żyłki co powoduje większą grubość soczewki w porównaniu do oprawy pełnej.
Stosowane "indeksy" soczewek okularowych.
Najpopularniejsza soczewka jest w "indeksie" 1,5 - jest to indeks podstawowy. Wyższe indeksy to 1,56; 1,6; 1,67; 1,74. Cena zależy od wysokości "indeksu" - im wyższy tym soczewka jest droższa. Ale za to okulary są lżejsze i estetyczne.
Wybór należy do Państwa.
